Mit csinál a coach
Igyekszünk mindent lefordítani, így a coachot a köznyelvben életvezetési tanácsadónak nevezik. Fontos leszögezni, hogy a coach az elnevezéssel ellentétben nem ad tanácsot, nem mondja meg a tutit, hogy az ügyfélnek mit kell tennie, hanem irányított kérdéseivel csak segíti az ügyfelét, hogy különböző megoldási javaslatok jussanak eszébe, ezáltal könnyebb legyen a változás. A munka oroszlánrésze és a változás felelőssége a kliensé, a coach csak támogatja, hogy végigmenjen ezen az úton.


Gyakran látjuk feketének és fehérnek a dolgokat. Ha két dolog között kell választani, az nem választás, hanem kényszer, ami szorongással tölt el bennünket. Coaching során keresünk az A és B opció mellé még C és D opciót is, így ön már nem kényszerhelyzetben van, hanem valóban tud választani.
Nagyon nehéz nem szubjektívnek lenni saját magunkkal. Teljesen mindegy, hogy érzelmi vagy racionális kérdésről van szó. Az ember saját magával a legszubjektívebb.
Gondoljunk csak arra, hogy sokszor mások dolgát mennyire tisztán látjuk, de a saját magunk gondjában már teljes a zűrzavar, annak ellenére, hogy ugyanarról a témáról van szó.
Egy külső szem (coach) tiszta, objektív képet tud adni a valós helyzetről, lehetőségről. Olyan dolgokra tud rávilágítani az ön életében, ami felett lehet, hogy elsiklana. Coaching folyamán gyakran tapasztalom az "aha" élményt, amikor más oldalról világítjuk meg a problémát, és az ügyfél erre a szemszögre korábban nem is gondolt.

Mi nem a coaching ?




A coaching nem pszichoterápia
A legkézenfekvőbb, hogy hasonlít a pszichoterápiára, mivel a jó coach szakember is nagyon sok pszichológiai ismeretet sajátít el, hogy jobb emberismerettel, több tudással rendelkezzen. Sok coach maga is pszichológus. A különbség azonban, hogy a coaching nem terápia, mivel nem orvos végzi (pszichiáter), és csak mentálisan egészséges emberekkel foglalkozik. Itt meg is jegyezném, hogy a pszichológusok is csak egészséges emberekkel foglalkozhatnak, és pszichoterápiat csak és kizárólag klinikai szakpszichológus, pszichiáter végezhet. Ők egyébként azok az orvosok, akik gyógyszert is írhatnak fel, pl. nyugtatókat, antidepresszánsokat.
A coach szakma nem erről szól, mi azzal foglalkozunk, hogy hol ragadt be az életed, és merrefelé tartasz.
A továbblépés a célunk.
Nem akkor leszel egész ember, ha valamit feldolgoztál, mert már most egész vagy!
A coaching során megnézzük, hogy ki lettél ezáltal, és hogy erősített meg! A feldolgozás sokszor a továbblépéssel is lehetséges, nem kell a múlt hozzá. Természetesen, ha a praxisom során én is úgy érzem, hogy orvosi segítségre szorul az ügyfelem, akkor ezt jelzem felé, és továbbküldöm nagyon jó szakemberekhez.
A coaching nem tanácsadás
Amivel még össze szokták téveszteni a coachingot, az a tanácsadás. Valóban, nagyon hasonlít ez is. Azonban a coaching során együtt gondolkodunk, és nem én mondom meg neked, hogy mi lesz a te jó megodásod. Alapvetően nem is egy megoldást keresünk, hanem többet, és én "csak" javasolok és veled ötletelek, mert azt szeretném, ha Te magad jönnél rá a számodra legjobb megoldásra. Nekem is van véleményem, és a munkám során rengeteg dolgot láttam is már, de a kérdéseimmel arra próbállak ösztönözni, hogy Te is gondolkodj el, és legyenek felismeréseid, "AHHA!" érzéseid, mert ezek olyan erőt, lendületet, energiát, inspirációt képesek adni, amit semmi más. És senki más...
A coaching nem tréning
A tréning sem coaching. Ott a legfőbb cél a tudás átadás. Hamarosan én is fogok tréningeket is tartani, arról majd írok bővebben is. A lényeg, hogy bár sok tréner is coach, ahogy én is, de tudjuk, hogy mikor melyik szerepben állunk, és mi a célja az ülésnek. A coaching célja is a fejlesztés, de nem tudásban, inkább mondanám, hogy megértésben, önfelfedezésben, önismeretben. Ezt pedig jókor feltett, jól megfogalmazott kérdések által tesszük.
A coaching nem mentorálás, mediáció, autogán tréning stb.
Sok-sok módszer létezik, ami szintén nem coaching. Én is sok mindent tanultam, és be is építem a tanultakat a coaching során, de attól még nem lesz mondjuk mediáció, hanem coaching ülés marad, ahol megjelennek esetleg mediációs vagy tréning elemek is. A célom, hogy pont azt kapd, amire szükséged van ahhoz, hogy tovább tudj lépni az életedben. Ehhez adok én támogatást, megerősítést, eszközöket a kezedbe.
